Добродошли
на представу
Милева Марић Ајнштајн
ауторке Јелене Миле
Прича о математичарки, физичарки, научници Милеви Марић Ајнштајн
– жени и највећој љубави Алберта Ајнштајна
у петак, 23. јул у 19.30,
Кућа Ђуре Јакишћа, Скадарлија, Београд
У улогама
Милева Марић Ајнштајн: Јелена Мила
Алберт и Едуард Ајнштајн: Милош Анђелковић
Представа почиње у 19.30 и траје 80 минута.
После представе разговор с глумцима.
Прва премијера је била 8. маја 2018. у Стокхолму.
сценарио, режија: Јелена Мила
музика: оригинал запис
сценографија, реквизита: Амалиа Орфелт
костим: Драгана Огњеновић
продукција:Јустин позоришна продукција и М.А.М.М.А. продукција
у срадњи са: АБФ Стокхолм и подршком града Стокхолма, Сабором фрулаша – Прислоница, УК Паробород Београд и Куће Ђуре Јакшића
контакт:
Justin Theatre Production
info@justintp.com
www.justintp.com
+468221190
+38163228757
Цена улазнице 500 дин. / пензионери и студенти 400 дин.
Карте се купују на улазу.
Резервације карата на мејловима:
urednik@kucadjurejaksica.rs
markovicradivoje5@gmail.com
info@justintp.com
и на тел.
011-7230302,
063228757
кратак садржај драме
МИЛЕВА МАРИЋ АЈНШТАЈН
Срели су се у Политехничкој школиу Цириху, која је била ретка школа у Европи која је примала жене студенткиње на природним наукама. Била је заједно с Албертом у разреду, и њихова интересовања за новом науком су се невероватно спојила, нарочито у научним областима која се нису изучавале и школи. Иако су заједно радили свој завршни дипломски испит, Алберт је положио али не и Милева. Ипак у наредном покушају је положила, али с оценом која није била довољна за даље настваљање докторских студија.
И после школе наставили су да истражују заједно. Рођење првог детета, девојчице Лизрел јануара 1902, није спречило да даље наставе започета заједничка истраживања. 1905. година је била година чуда, када су објавили пет исраживања из пет различитих научних области које ће добро протрести темеље науке. Поред ћерке Лизрел (која је као мала умрла или усвојена) добили су још два дечака, Ханса Алберта 1904. и Едуарда 1910, и живели као једна породица све до почетка Првог светског рата. Поле завршетка рата се разводе, а целу суму Нобелове награде 1922. Алберт поклања Милеви. Милева и Други светски рат проводи у Цириху, сама са сином Едуардом.
Драма описује однос двоје младих људи, Милеве и Алберта, за време студија, жељу да буду заједно, касније мужа и жену, али и невоље кроз које као продична заједница пролазе, муке после развода, које се преламају на деци, нарочито Едуарду којем је дијагностикована манифестна шизофренија. Милева је посветила остатак свог живота, својој деци.